Start Usługi Kontakt Galeria
Odpchlenia psów i kotów
Pchła pije krew swojego żywiciela bardzo krótko i jeśli nie ma akurat ochoty na nim przenieść się w inne miejsce, to zeskakuje i chowa się np. w szczelinę podłogi w kącie pokoju, w posłanie psa czy w zagłębienie ulubionego fotela kota, gdzie składa jaja. Tak więc na naszym ulubieńcu przebywać może nawet tylko parę minut w ciągu dnia i właściciel jej nie zauważy. Wtedy jedyną metodą na potwierdzenie obecności pasożyta jest znalezienie jego odchodów. Przyczepione są one do sierści i skóry w postaci czarno-brązowych kuleczek.

Zaczął się problem, pies się drapie, a kot wylizuje. Swędzenie powoduje ślina pchły, która jest przecież owadem - tak jak komar. U psów ze skłonnością do nadwrażliwości czy alergii skórnej wystarczy tylko jedno ukłucie, żeby spowodować reakcję ogólną, objawiającą się swędzeniem całego ciała. Jest to atopowe, pchle zapalenie skóry. U takich zwierząt samo odpchlenie nie wystarczy. Należy się udać do lekarza weterynarii aby zabezpieczyć psa przed wtórną infekcją bakteryjną, a nawet grzybiczą, podać leki przeciw-świądowe.

Właściciel wychodzi ze swoim ulubieńcem z lecznicy i sądzi, że problem się skończył - przecież zastosowany przez lekarza środek będzie działał kilka tygodni, a w domu zostały pchły i ich jaja. Należy wyprać lub wyrzucić posłanie psa, dywany najlepiej wyprać i powiesić na słońcu, a podłogi umyć i ewentualnie zastosować środek przeciw pchłom. Jeśli pies mieszka w budzie także powinno się ją wyczyścić i spryskać roztworem zabijającym pchły. Tak samo należy postępować po podaniu środków przeciw-robaczych, szczególnie jeśli zauważyliśmy już obecność glist lub tasiemca. Należy również pamiętać, że pchły, jak wszystkie organizmy żywe mogą uodpornić się na środek stosowany od wielu lat. Dobrze jest więc zapisywać nazwę środka w książeczce leczenia psa i kota i zmieniać go co jakiś czas.

Idealnym rozwiązaniem jest stała profilaktyka, tzn. już od trzy-czterotygodniowego szczeniaka czy kociaka, albo tuż po nabyciu pupila, jeszcze przed przyjściem z nim do domu. Poza okresem mrozów środek przeciw-pchelny powinien cały czas zabezpieczać zwierzę. Najlepszymi preparatami są już wspomniane krople na skórę grzbietu , oraz niektóre (długo działające) środki w sprayu, dostępne w lecznicach. Zabezpieczenie przeciw pasożytom zewnętrznym jest ważne również z powodu przenoszenia przez nie różnych zarazków i form rozwojowych robaków wewnętrznych.